Nowy użytkownik    Logowanie 
» Opis zmiany podświetlenia przycisków oraz pokręteł w UNO
autor: David111 Zobacz profil Kontakt  Modyfikacja artykułu: 2004-09-13 21:09:37, odsłon: 31866


...wiec tak żeby ładnie dokończyć to co wcześniej zaczął Marecki, czyli oświetlenie deski, ja proponuje jeszcze oświetlenie przycisków i pokręteł.

Najpierw trzeba rozebrać tą część, na której są przyciski i zegarek. Odkręcamy dwie śrubki (lewą i prawą pod zaślepkami), wyciągamy panel i odłączamy kostkę od plastikowej puszki.

Kliknij żeby powiększyć
zlacze


Następnie odkręcić 4 śrubki trzymające puszkę, należy ją otworzyć i wyjąć z niej takie elementy jak kawałek plastiku oraz żarówkę.

Kliknij żeby powiększyć
tyl przysisku


Kolejnym krokiem będzie zamocowanie diód. U mnie idealnie przechodziła dioda przez otwór zaznaczony kolorem pomarańczowym (dioda 3mm), resztą kolorów zaznaczyłem szeregowy sposób montażu diód.

Kliknij żeby powiększyć
opornik


Tutaj widać jak to wygląda u mnie:

Kliknij żeby powiększyć
u mnie


a tak to wygląda od drugiej strony, gdzie są widoczne łepki diód i złączki do przycisków. diódki muszą trochę wystawać

Kliknij żeby powiększyć
diody


tak aby mogły wejść w dziurki od przycisków. U mnie wszystko pasowało idealnie, u kolegi miałem problem z przełożeniem główki diody przez dziurkę w puszce, a potem za głęboko dioda się zanurzała.

Kliknij żeby powiększyć
miejsca dla diod


Kabelki "+" i "-" wyprowadzamy przez miejsce żarówki i mocujemy do kostki. Należy sprawdzić woltomierzem który kabel to "+", a który to "-". Warto również założyć konektorki na kablach żeby można było łatwo wszystko rozłączyć (u mnie są pod taśmą).

Kliknij żeby powiększyć
kable


Teraz zrobimy oświetlenie pokręteł. Zasilanie bierzemy z kabelków żarówki z tyłu tego panelu.

Uwaga, bo u mnie i u kolegi czarny kabel to "+" a jasny to "-"

Następnie kable wypuszczamy na zewnątrz poprzez miejsce wycięte obok pokrętła. Należy wyciąć kawałek papierku !!!
Widać tutaj wystającą diodę i kawałek poszarpanego źle wyciętego papierku

Kliknij żeby powiększyć
otwor pod pokretlem


dioda 3mm idealnie pasuje w miejsce zaznaczone strzałką:

Kliknij żeby powiększyć
pokretlo tyl


Jak już wszystko będzie w końcowej fazie należy diodę wcisnąć w miejsce wskazane powyżej i wsadzić na swoje miejsce pokrętło. Następnie sprawdzić czy się obkręca, czy dioda nie wypada.

Kliknij żeby powiększyć
miejsce diody


Cała operacja nie jest skomplikowana i wymaga jedynie trochę umiejętności w lutowaniu. Acha i nie zapomnijcie wlutować opornika w diodach przy pokrętłach, ja mam na jedną diodę 1,1 kOhm.

Miłej pracy życzę, efekt murowany.

David111


Autor: bolo24czel  Zobacz profil  Kontakt Data: 2011-06-02 18:07:35
mam u siebie coś takiego na przyciskach. bardzo fajny efekt. jeszcze muszę kiedyś zabrać się za pokrętła

Autor: Ricz  Kontakt Data: 2010-10-02 16:33:36
Witam! Mam pytanie! Wie ktoś może ile zarowek wchodzi w zegray z fiaciora z 93r? Moze ma ktos zdjecie takiej zarowki! Bede wdzieczny za pomoc! Plis!

Autor: domel78  Zobacz profil  Kontakt Data: 2008-10-11 18:08:32
Dobry i prosty sposób, ja wykonałem to stosując osobne rezystorki dla każdej diody z osobna, wtedy rezystor musi posiadać wartość 1kOhm/diodę (najlepiej tak robić przy wszystkich modernizajcjach gdyż nie trzeba dopasowywać za każdym razem rezystancji opornika która zmienia się przy zmianie ilości diód a koszt 1 rezystorka to 10gr.), w każdej diodzie spiłowałem łepek likwidując efekt punktowego świecenia - światło jest rozproszone w całym przycisku dając doskonały efekt. Pozdrawiam i życzę udanej modernizacji.

Autor: Czarnuch  Kontakt Data: 2005-08-27 19:07:46
Opis jest naprawdę fajny.Ja diody przylutowałem w środku pudełeczka tak jak przeczytałem w komentarzu i wszystko gra,a właściwie świeci.Do każdej diody dodałem opornik 1.2kOhm.Na razie zrobiłem tylko podświetlanie przycisków,ponieważ zabrakło mi diód,ale czym prędzej kupuję i robię oświetlenie pokręteł.Po zakończeniu bedę szukał jakiegoś opisu jak zmienić podświetlanie zegfarów.
Pozdrawiam

Autor: KORG  Zobacz profil  Kontakt Data: 2005-03-25 22:15:33
wykonałem to identycznie jak kolega Oplo, z tym że wysunąłem diody jeszcze bardziej do przodu, nie, tzn wsadzałem je od przedniej strony, nie od wewnętrznej;)heh, ale się zakręciłem, myślę jednak że to zrozumiałe;) również "-" i "+" lutowałem wewnątrz tej puszeczki, a dodatkowo jeszcze miałem same przyciski pomalowane jakimś zielonym lakierem od wewnętrznej strony więc i ten lakier powolutku musiałem usunąć, ale delikatnie bo można zrobić sobie rysę na samych przyciskach i wtedy jest qpa że tak powiem;)

Redakcja www.fiatuno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
  Na skróty - mapa serwisuKlubowiczów: 3309 
Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2004-2012 Uno Klub Polska.
Zabrania się kopiowania materiałów z tej strony bez pisemnej zgody Redakcji fiatuno.pl.
Design i wykonanie - Messer