Nowy użytkownik    Logowanie 
» Czasowy wyłącznik oświetlenia II
autor: leski Kontakt  Modyfikacja artykułu: 2004-11-13 17:52:50, odsłon: 16536


Urządzenie znane już z artykułu Pepeja , różniące się jednak tym , że światło nie przygasa aż do całkowitego wygaśnięcia , ale gaśnie całkowicie po upływie określonego czasu. Czas ten regulujemy za pomocą potencjometru montażowego 22kohm [popularna pr-ka] , a następnie po zmierzeniu miernikiem rezystancji na jego stykach dobieramy opornik o podobnej wartości . Pozostałe elementy to mały przekaźnik z 12V cewką , tranzystor n-p-n [np. BC547] , kondensator elektrolityczny 100 uF/16V , 2 diody [np.1N4001] , rezystor 1 kohm + ten wynikajacy z pomiaru ...
Kliknij żeby powiększyć
schemat urządzeniaCały montaż wykonujemy oczywiście najlepiej w postaci "pajączka", a jeśli chodzi o "opakowanie" , to można wykorzystać np. pudełko po "tik-takach" , czy też większe nakrętki po napojach .
Podłączenie do istniejącej instalacji wykonujemy zgodnie ze schematem , a na niebiesko zaznaczyłem istniejący w samochodzie układ , do którego się podłączamy .
Urządzenie było wykonane i przetestowane w moim poprzednim samochodzie , jeśli tak można nazwać kaszlaczka ... ;D . W Uno nie montowałem jeszcze , bo centralny zamek rozwiązuje problemy z trafieniem kluczykiem do zamka w ciemności , lecz jeśli ktoś potrzebuje oświetlenia drogi od samochodu , to polecam .


  Na skróty - mapa serwisuKlubowiczów: 3309 
Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2004-2012 Uno Klub Polska.
Zabrania się kopiowania materiałów z tej strony bez pisemnej zgody Redakcji fiatuno.pl.
Design i wykonanie - Messer