Nowy użytkownik    Logowanie 
» Tania naprawa przeskakującej gałki zmiany temperatury
autor: Dobry Zobacz profil Kontakt  Modyfikacja artykułu: 2012-12-22 00:55:05, odsłon: 6069


Witam!
Jako, że pochodzę z Krakowa, cenię sobie tanie i sprawdzone rozwiązania, które działają na dłużej;]. Ostatnio miałem problem z pokrętłem do regulacji temperatury. Otóż linka, która idzie do zaworu odpowiedzialnego za podawanie do nawiewu ciepłego lub zimnego powietrza, wykazywała dość duży opór. Wszelkie próby smarowania na szybko okazały się daremne. Tarcie powodowało przeskoki pokrętła (kręciło się, ale linka pozostawała w miejscu, przez co nie była możliwą regulacja temperatury). Na domiar złego chroniczny brak czasu wymusił na mnie rozwiązanie najprostsze i najszybsze - bez zbędnego rozkręcania.

Na początek należy zdemontować konsolę środkową: Manual wyjęcia konsoli środkowej

Elementy odpowiedzialne za regulację nawiewów osadzone są na plastikowej ramie w kształcie trójkąta. Pokrętła, będąc osadzone na plastikowych zębatkach, mogą się zsuwać pod wpływem normalnego użytkowania, przez co przeskakują i nie działają. Najprostszy sposób, by temu zaradzić, to wykonanie zakładki - w moim przypadku drewnianej, która idealnie pasuje do wnętrza ramki trzymającej całość. Dociska ona tylną ściankę pokrętła, przez co nie daje jej się zsuwać i przeskakiwać.

Niestety nie wykonałem zdjęcia przed, więc muszę improwizować:
Kliknij żeby obejrzeć
Schemat

A - mechanizm pokrętła od temperatury,
B - mechanizm pokrętła od nawiewu powietrza,
C - suwaki,
D - mechanizm suwaka zmiany miejsca nawiewu.

W moim przypadku należało docisnąć mechanizm A. W tym celu należy wykonać 2 elementy z listewek. Pierwszy - równoległy do elementu tuż za nim. Nie może być za długi, ponieważ będzie kolidował z elementami C i D. Można pokusić się o dokładne docięcie i dopasowanie tak, by przechodził przez całą długość i dociskał na przyszłość też B, ale wymaga to dokładnego domierzenia i dopasowania. Jeżeli nie mamy czasu na zabawę, wykonujemy prostopadłe dociśnięcie przy pomocy drugiej listewki, którą zapieramy w wierzchołku trójkątnej obudowy (w miejscu mocowania elementu D). Należy pamiętać, by wykonana przez nas poprawka nie kolidowała z innymi częściami i nie blokowała ich działania. Po sprawdzeniu, iż wszystko działa, należy nowe elementy przymocować "na stałe". Najlepiej taśmą izolacyjną, ponieważ jest łatwa do usunięcia i w przyszłości nie będzie stanowiła problemu. Jest także nieinwazyjna - nie dziurawi oryginalnego elementu - jest to dość istotne, ponieważ często zdarza się tak, że przy wkręcaniu wkrętów w plastik, ten pęka.

Po montażu, wszystko wygląda tak:
Kliknij żeby powiększyć
Już po...



W ten oto sposób możemy uniknąć kłopotliwego szukania na szrotach nowych mechanizmów pokręteł lub zaoszczędzić czas i nie rozkręcać mało dostępnych zaworów od nawiewu. Całkowity czas naprawy wyniósł około godziny. A suma inwestycji to 0zł.


  Na skróty - mapa serwisuKlubowiczów: 3309 
Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2004-2012 Uno Klub Polska.
Zabrania się kopiowania materiałów z tej strony bez pisemnej zgody Redakcji fiatuno.pl.
Design i wykonanie - Messer