Nowy użytkownik    Logowanie 
» Oklejanie słupków folią
autor: mac Zobacz profil Kontakt  Modyfikacja artykułu: 2007-01-06 00:15:09, odsłon: 22760


Witam.
Jakiś czas temu postanowiłem nadać swemu uniakowi bardziej "rasowy" wygląd poprzez oklejenie słupków folią. Poniżej spróbuję przedstawić sposób w jaki to zrobiłem. Mam nadzieję, że artykuł ten pomoże innym miłośnikom fiata uno dokonać tej drobnej modyfikacji wyglądu pojazdu.

Do przeprowadzenia "operacji" potrzebne będą:
1. folia samoprzylepna ( zastosowałem czarną, matową folię firmy ORACAL, arkusz
o wymiarach 70 x 50 cm )
2. nóż do cięcia tapet
3. coś do umycia karoserii samochodu ( użyłem "Ludwika" ) oraz kawałek delikatnego materiału ( jakaś ściereczka czy też "szmatka" ) aby móc docisnąć i wyrównać folię na karoserii.

Najpierw musiałem zdjąć z samochodu potrzebne wymiary. W końcu udało mi się z tym uporać. Poniżej przedstawiam już rozrysowane elementy na folii, potrzebne wymiary oraz przyjętą przeze mnie numerację słupków. Do wymiarów dodałem od dołu, mały "zapas" ( 1,5 cm ) aby łatwiej było dopasować folię do samochodu ( lepiej później dociąć niż stwierdzić w trakcie klejenia, że brakuje ).
Podane wymiary pasują do wersji 5D!

Kliknij żeby powiększyć
widok folii po rozrysowaniu
Kliknij żeby powiększyć
oznaczenia słupków
Kliknij żeby powiększyć
schemat - potrzebne wymiary ( od lewej strony arkusza )

Następnie wyciąłem elementy, oznaczając je wcześniej zgodnie z numerami słupków. Kolejnym krokiem było dokładne umycie karoserii w miejscach, gdzie miałem folię nakleić. Przed samym naklejaniem karoserię trochę nawilżyłem ( za pomocą spryskiwacza do kwiatów ) - folia gorzej się trzymała ale dało to możliwość dokonywania drobnych korekt, gdy przykleiło się trochę nie tak jak było zamierzone. Następnie małą ściereczką powoli wyciskałem wodę spod folii. Najpierw przykleiłem część na zewnętrznej stronie słupka ( rys. 1 ) a następnie krawędź folii wsunąłem pod uszczelkę szyby ( rys. 2 ). Uszczelka bez problemu daje się odgiąć palcami. Gdy folia była już równo, poziom brałem do górnej krawędzi uszczelki okiennej, przystąpiłem do zagięcia paska folii do wewnątrz pojazdu, oklejając jednocześnie krawędź słupka ( rys. 3 ). Krawędź folii jest od "środka" samochodu i nie będzie się dzięki temu zaczepiała o ubranie itp. Ostatnim krokiem było równe przycięcie dołu paska folii, mierząc od załamania karoserii przy dolnej krawędzi uszczelki okiennej. Po tym wszystkim pozostaje już tylko delikatnie wyciskać wodę spod folii i wyrównać jej powierzchnię. I gotowe. Podobnie postępujemy z pozostałymi słupkami.

Kliknij żeby powiększyć
rys. 1 - przyklejenie folii do słupka i wyrównanie górnej krawędzi
Kliknij żeby powiększyć
rys. 3 - zawinięcie do wewnątrz i przycięcie dołu
Kliknij żeby powiększyć
rys. 2 - wsunięcie folii pod uszczelkę

Mogą się trafić pęcherzyki powietrza ale na nie najlepszym sposobem jest małe ukłucie igłą i wypchnięcie powietrza. Jak folia wyschnie i się ułoży, wszystko powinno ładnie wyglądać.

Muszę przyznać iż oklejenie wcale nie było takie łatwe jak mi się na początku wydawało. Jest też czasochłonne. Całość zajęła mi, łącznie z pomiarami, ponad 3 godziny. Wygląd uniaka jednak znacznie się poprawił:

Kliknij żeby powiększyć
widok przed oklejeniem...
Kliknij żeby powiększyć
...i po oklejeniu

Koszty modyfikacji nie są wysokie: nóż to wydatek około 10 zł a folia kosztowała mnie 17 zł ( arkusz 90 x 70 ). Polecam innym ten sposób zmiany wyglądu fiacika.


Pozdrawiam.
mac


Autor: faza2707  Kontakt Data: 2010-07-27 19:00:51
Ale wypas :D
Wezme sie za to... yy ale jaka to jest dokładnie folia??
Taka jak na szyby czy inna??

Autor: DarHol  Zobacz profil  Kontakt Data: 2007-11-13 21:08:33
Ja cos takiego wlasnie nie tak dawno zrodzilem :) co prawda wersja 3D i wymiary bralem raczej w przyblizeniu ale wszystko wyszlo ok na tyle ze postanowiłem obkleic jeszcze przednie slupki :) ale powiem szczerze tym manualem opieralem swoje dzialania :) i sie bardzo przydaly

Autor: pavelqmm  Zobacz profil  Kontakt Data: 2007-01-06 13:05:13
Bardzo ciekawy manualik, już dawno miałem się za to zabrać w moim Uniaczku ale jakoś tak nie za bardzo chciało mi się kombinować;-) Teraz już wiem dokładnie co i jak:) Pozdrawiam!

Redakcja www.fiatuno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
  Na skróty - mapa serwisuKlubowiczów: 3309 
Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2004-2012 Uno Klub Polska.
Zabrania się kopiowania materiałów z tej strony bez pisemnej zgody Redakcji fiatuno.pl.
Design i wykonanie - Messer